BATAM ISLAND – INDONESIA

 

IMG_0646_1

IMG_0638_1

FLOSTENPARADISE BATAM1

Indonézsky ostrov Batam patrí k obľúbeným miestam, kde Singapurčania radi trávia víkendy alebo prázdniny. Je len 20 km od južného pobrežia takže netreba nikam letieť lietadlom. Stačí sa plaviť loďou z prístavu HarbourFront do indonézskeho Sekupang Internationational ferry terminal asi 45 minút.  Mali sme predĺžený víkend, čo nie je veľmi dlhá doba na objavovanie. Známi nám vraveli, že je to typ pobytu „zostaň-celý-čas-v rezorte“, ale chceli sme to vidieť na vlastné oči. Pravda je, že to nebola naša prvá cesta do Indonézie, predtým sme navštívili ostrov Bali. Priznávam, že som očakávala niečo podobné. Tento ostrov je úplne iný. Ďalších asi 10 minút trvala cesta taxíkom do hotela Holiday Inn Resort Batam. Hotel je skvelý pre pobyt s deťmi. Má bazén, detské ihrisko, detský klub a miestnosť s hrami. Ja som si užila môj čas v spa v indonézskom štýle. Výborne tam varia a celým pobytom nás sprevádzal veľmi milý personál.

Indonesian island Batam is one of the favorite places where Singaporeans like to spend weekends or holidays. It is only 20 km from the south coast so it´s not necessary to fly. You can take a ferry from HarbourFront to the Indonesian Internation Sekupang ferry terminal – it is about 45 minutes. We had a long weekend, which is not enough time for exploring. Friends told us that  it is”stay-in-the-resort” type vacation, but we wanted to see for ourselves. The truth is that this was not our first trip to Indonesia. We visited the island Bali before. I admit that I expected something similar. But this island is very different. It took about 10 minutes by taxi to reach to our hotel Holiday Inn Resort Batam. The hotel is great for family withe the children. There is swimming pool, playground, kids club and games room. I enjoyed my time at the spa in Indonesian style. Tre restaurants had excelent food and the our whole stay was accompanied by very friendly staff.

FLOSTENPARADISE BATAM12

FLOSTENPARADISE BATAM14

FLOSTENPARADISE BATAM13

FLOSTENPARADISE BATAM15

FLOSTENPARADISE BATAM16

FLOSTENPARADISE BATAM17

IMG_3968

IMG_3964

 

Chceli sme samozrejme vidieť aspoň najbližšie okolie. More je od hotela 5 minút pešo. Aj keď tu nie je pláž, chceli sme sa aspoň prejsť po pobreží. Podľa mapy tam mal byť malý prístav a nejaké reštaurácie a bary, čo vyzeralo veľmi sľubne. Veľmi rýchlo prišlo sklamanie. Skutočne sme našli prístav aj reštaurácie a bary, ale vyzeralo to, že sú to pozostatky z nejakých lepších dávno-minulých čias. Pár domácich, na ktorých sme natrafili, vyzerali veľmi prekvapene, že tam vôbec sme. Urobili sme pár fotiek a vrátili sa späť do rezortu a zostali tam až do konca pobytu.

Of course we wanted to see at least the vicinity. The sea is 5 minutes from by walking distance from the hotel. Even there is no beach, we wanted to at least to take a walk along the coast. According to the map there should be a small harbor and some restaurants and bars that looked very promising. Very quickly came disappointment. Indeed we found the harbor, restaurants and bars, but it looked to be the remains of the better bygone era. A few indegineous we met there looked very surprised to see us there. We made a few pictures and went back to the resort and stayed there until the end of the holiday.

FLOSTENPARADISE BATAM4

FLOSTENPARADISE BATAM5

FLOSTENPARADISE BATAM6

FLOSTENPARADISE BATAM7

FLOSTENPARADISE BATAM8

FLOSTENPARADISE BATAM10

FLOSTENPARADISE BATAM9

♥♥♥

 

 

 

  • Indah Nuria Savitri

    I sincerely hope you enjoyed Batam..Holiday Inn is indeed a lovely place for family. I miss my homeland Indonesia :)

    • Indonesia is beautiful country. We enjoyed or staying at Batam. But to be honest, I like Bali or Bintan much more. We just arrived from Bintan, I’m looking forward to write post about it Coming soon…. o)